Dlaczego umowa najmu okazjonalnego jest bezpieczniejsza?

Niewątpliwie, chociaż ma pewne mankamenty, to jest forma umowy bezpieczniejsza od klasycznej umowy najmu. Jeśli rozważasz wynajem mieszkania, warto zastanowić się nad umową najmu okazjonalnego. W porównaniu do tradycyjnej umowy najmu, ten rodzaj umowy oferuje wynajmującemu większe bezpieczeństwo i ochronę. Oto kilka kluczowych powodów, dlaczego najem okazjonalny może być dla Ciebie korzystniejszy.

1. Szybsza i skuteczniejsza eksmisja

Jednym z głównych atutów najmu okazjonalnego jest możliwość szybszej i prostszej eksmisji nieuczciwego najemcy. W ramach umowy najmu okazjonalnego, najemca składa notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opuszczenia lokalu w określonych sytuacjach, np. zaległości w płatnościach czynszu. Oświadczenie to znacząco przyspiesza procedurę eksmisji, gdyż sąd nie musi przeprowadzać pełnego postępowania sądowego.

2. Oświadczenie o prawie do lokalu zastępczego

Kolejnym wymogiem jest oświadczenie najemcy o posiadaniu innego lokalu, do którego będzie mógł się przenieść w razie konieczności opuszczenia wynajmowanego mieszkania.  Dzięki temu wynajmujący ma pewność, że najemca ma gdzie się przenieść, co minimalizuje ryzyko problemów związanych z eksmisją. Jest to najważniejszy aspekt umowy najmu okazjonalnego przez co umowa jest bezpieczna, potencjalnie nie spowoduje konieczności prowadzenia długotrwałych postępowań.

3. Zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego

Umowa najmu okazjonalnego musi być zgłoszona do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od dnia jej zawarcia. Zgłoszenie takie zapewnia transparentność umowy i pomaga uniknąć ewentualnych sporów podatkowych. Jest to również dowód na to, że umowa jest zawarta legalnie i zgodnie z przepisami prawa.

4. Zalety skorzystania z pomocy adwokata

Przy sporządzaniu umowy najmu okazjonalnego warto skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w nieruchomościach. Profesjonalne wsparcie prawnika pomoże w przygotowaniu precyzyjnej i zgodnej z przepisami umowy, co zminimalizuje ryzyko potencjalnych konfliktów z najemcą. Adwokat pomoże również w weryfikacji dokumentów dostarczonych przez najemcę oraz w formalnościach związanych z notarialnym potwierdzeniem oświadczeń.

Podsumowując, umowa najmu okazjonalnego oferuje wynajmującemu wiele korzyści i zwiększa bezpieczeństwo najmu.

Nasza kancelaria sporządza projekty klasycznych umów najmu  oraz umów najmu okazjonalnego. Rozbudowanie umowy jest uzależnione od preferencji wynajmującego – tworzymy zarówno umowy proste, jak i rozbudowane. Do każdej umowy, przygotowujemy także istotne załączniki.

Zapraszam do kontaktu:

tel. 507 823 331

e-mil.: adwokat.witkowska@gmail.com

Zdewastowany lokal po wynajmie link

UWAGA! Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, nie może być traktowany jako porada prawna, opinia prawna. Każda sprawa jest inna i przed podjęciem działań prawnych, zaleca się konsultację z adwokatem, który uwzględni wszystkie indywidualne okoliczności danej sprawy.

UWAGA 2! Informacje i stan prawny opisany w artykule są aktualne na dzień jego sporządzenia.

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =