Program Mieszkanie Plus – założenia i wątpliwości

ładny 2Mieszkanie plus to program dedykowany klasie średniej, tak aby Polacy mogli budować swoje oszczędności, ale żeby nie odbywało się to kosztem standardu ich życia. Premier B. Szydło

Nowy program będzie następcą MDMów, o których pisałam kilka tygodni temu. Jakie są główne założenia programu? Na jakich zasadach będzie można korzystać z zasobu? Ile będzie kosztować miesięczny czynsz? Kiedy będzie możliwe przekształcenie mieszkania we własność? To tylko kilka pytań, które zadają wszyscy zainteresowani.

Zgodnie z założeniami Program Mieszkanie Plus ma się opierać się na trzech głównych filarach:

  • mieszkaniach budowanych na gruntach Skarbu Państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy), także gruntach samorządowych. Minusem jest jednak to, że grunty te mają opiewać głównie tereny pokolejowe, należące niegdyś do Agencji Mienia Wojskowego, itd. które w większości położone są w nieatrakcyjnych lokalizacjach, na obrzeżach miast, bądź nieopodal terenów przemysłowych,
  • wsparciu budownictwa społecznego, dotyczy to m. in. TBSów (pisałam o nich kilka tygodni temu), zgodnie z założeniami na cele budownictwa społecznego państwo w założeniu może przeznaczać 35-55 % dofinansowania budowy, również mają być ułatwienia i bardziej preferencyjne warunki ubiegania się o kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego,
  • wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe (Indywidualne Konta Mieszkaniowe), zostaną utworzone specjalne konta oszczędnościowe, docelowo mające służyć do gromadzenia środków na cele mieszkaniowe, które dodatkowo mają być uzupełniane premiami z budżetu państwowego, mające pochodzić z wygaszonego programu MDM,

Zgodnie z twierdzeniami Ministra Infrastruktury metr wybudowania mieszkania ma kosztować średnio 2.500 zł. Po wybudowaniu lokale mają być wynajmowane za czynsz wahający się od 10 do 20 zł za m2, z możliwością dojścia do własności. Oczywiście poza czynszem najemcę będzie pokrywał koszty eksploatacji i procentowo ustaloną stawkę na „dojście do własności”.

Z programu będą mogli korzystać wszyscy, ale pierwszeństwo będą miały rodziny wielodzietne o niskich lub średnich dochodach. Oznacza to, że osoby lepiej zarabiające uplasują się na końcu listy. Ciężko ocenić jak wiele mieszkań zostanie wybudowanych i czy będą budowane głównie w większych miastach, czy także w mniejszych miejscowościach i jaki to będzie miało wpływ na wysokość czynszu.

Kiedy pierwsze mieszkania? Według planów pierwsze inwestycje mają być realizowane w 2018 roku, zatem są to plany stosunkowo dalekosiężne i niewiadomo czy dojdą do skutku, a jak dojdą to w jakim rozmiarze.

Znaki zapytania: Z czego będzie finansowana budowa? Jakie będą powierzchnie lokali mieszkalnych? Czy cena będzie zależna od lokalizacji i jaka będzie w porównaniu z cenami rynkowymi? Jakie będą zasady nabywania mieszkań na własność?

UWAGA! Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, nie może być traktowany jako porada prawna, opinia prawna. Każda sprawa jest inna i przed podjęciem działań prawnych, zaleca się konsultację z adwokatem, który uwzględni wszystkie indywidualne okoliczności danej sprawy.

UWAGA 2! Informacje i stan prawny opisany w artykule są aktualne na dzień jego sporządzenia.

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =