Podział do korzystania quoad usum

ZNDH931H8NSytuacją idealną byłoby, gdyby każdy z nas był właścicielem całej nieruchomości, samodzielnie o niej decydował, rozporządzał, dzielił i wykonywał szereg innych uprawnień. Niestety nie zawsze mamy taki komfort, bo jesteśmy współwłaścicielami. Niewątpliwie współwłasność powoduje ograniczenia naszych praw oraz często rodzi mnóstwo konfliktów. Czy w takiej sytuacji zawsze koniecznym jest zniesienie współwłasności?

Otóż na szczęście nie! Możemy podzielić nieruchomość do wyłącznego korzystania. Co to właściwie oznacza?

Oznacza to tyle, że każdy ze współwłaścicieli, niektórzy z nich lub jeden otrzyma określoną wydzieloną fizycznie część gruntu, z której może korzystać z wyłączeniem innych współwłaścicieli. Podział do korzystanie nie powoduje zniesienia współwłasności, dlatego jest określany jako rozwiązanie tymczasowe, które może być dowolnie modyfikowane wolą współwłaścicieli, bądź orzeczeniem sądu.

Podział nieruchomości do korzystania jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, co oznacza, że umowny podział do korzystania będzie skuteczny, jeżeli WSZYSCY współwłaściciele wyrażą na to zgodę.

przykład podziału do korzystania:

podział do korzystania Schemat przedstawia prostą sytuację, gdzie mamy nieruchomość podzieloną do korzystania między dwoma współwłaścicielami. Szkopuł tkwi w tym, że nieruchomość zabudowana jest budynkiem jednorodzinnym. Budynek także został podzielony do korzystania.

Jeden ze współwłaścicieli jest uprawniony do WYŁĄCZNEGO korzystania z części zielonej, natomiast drugi jest uprawniony do WYŁĄCZNEGO korzystania z części niebieskiej.

Z pewnością zwróciliście uwagę, że część zielona ma dość nietypowy kształt, co było zabiegiem celowym. Na schemacie nieruchomość ma dostęp do drogi publicznej jedynie z jednej strony, zatem współwłaścicielowi, który otrzyma do korzystania część zieloną musi mieć zapewniony dostęp do drogi.

[dropshadowbox align=”none” effect=”raised” width=”auto” height=”” background_color=”#dbf0d8″ border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Przy podziale do korzystania nie ma możliwości ustanowienia drogi koniecznej. Służebność drogi koniecznej może być ustanowiona na nieruchomości sąsiedniej należącej do innego właściciela. [/dropshadowbox]

 

UWAGA! Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, nie może być traktowany jako porada prawna, opinia prawna. Każda sprawa jest inna i przed podjęciem działań prawnych, zaleca się konsultację z adwokatem, który uwzględni wszystkie indywidualne okoliczności danej sprawy.

UWAGA 2! Informacje i stan prawny opisany w artykule są aktualne na dzień jego sporządzenia.

Podziel się z innymi

0 thoughts on “Podział do korzystania quoad usum

  • Podzial quoad usum . Witam. W sposob dorozumiany dzielimy z sasiadem budynek, ktorego jestesmy wspolwlascicielami, ja pierwsze pietro, on parter. Ja chce odstapic od tego sposobu korzystania z nieruchomosci, pytanie jak to zrobic??

    • Wszystko zależy od tego, jaki ma być osiągnięty skutek – czy definitywnie ma dojść do zniesienia współwłasności, czy ma być inny podział do korzystania. Jeżeli definitywny, to w sytuacji braku porozumienia należy złożyć w sądzie stosowny wniosek o zniesienie współwłasności (bądź podział majątku, dział spadku – zależy w jaki sposób weszliście Państwo we współwłasność). Natomiast przy zmianie charakteru posiadania nieruchomości, też trzeba wystąpić do sądu z wnioskiem o dokonanie podziału nieruchomości do korzystania. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =