Kolejna ważna zmiana – odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Kolejną zmianą z zakresu prawa spadkowego jest możliwość odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka. Dotychczas, aby odrzucić spadek w imieniu małoletniego syna, czy córki, koniecznym było uzyskanie zgody sądu. Wiązało się to z dodatkowymi czynnościami, a także kosztami. Aktualna zmiana przepisów upraszcza tę drogę.

Niestety nie zawsze spadek wiąże się z uzyskaniem aktywów, czyli czystego majątku bez długów. Często w skład spadku wchodzą długi. Taka sytuacja prowadzi do decyzji o odrzuceniu spadku. Rodzic – jako dziedziczący w pierwszej linii wystarczy, że złoży w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o swoim tytule do dziedziczenia oświadczenie o odrzuceniu spadku. Takie oświadczenie wystarczyło złożyć przed notariuszem lub przed sądem.

Dotychczasowa procedura odrzucenia spadku

Sytuacja komplikuje się, kiedy odrzucający spadek ma małoletnie dzieci, albowiem po jego odrzuceniu spadek kolejno dziedziczą jego zstępni. Wymaga to w pierwszej kolejności złożenia wniosku do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd tj. odrzucenie spadku. Wiąże się to z czasem i dodatkowymi kosztami. Zwłaszcza, że po uprawomocnieniu się postanowienia zezwalającego na odrzucenie spadku, kolejno należało udać się do notariusza i dokonać czynności odrzucenia spadku w imieniu małoletniego.

Jakie zmiany wejdą w życie

Zmiana przepisów ułatwia i upraszcza tę drogę, bo w przypadku, gdy rodzic sam odrzuci spadek, może następnie złożyć takie oświadczenie w imieniu małoletniego dziecka bez zgody sądu opiekuńczego. Pamiętać jednak należy, że drugi rodzic mający władzę rodzicielską również musi wyrazić na to zgodę. W przypadku braku takiej zgody, koniecznym jest zezwolenie sądu.

 Zmiany w dziedziczeniu – ograniczenie kręgu spadkobierców

Uwaga, zmiana ta dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy rodzic sam odrzucił spadek. W przypadku, gdy rodzic nie był spadkobiercą, wówczas wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego.

Z praktycznego punktu widzenia, zmiana przyniesie ogromne ułatwienie. Z mojej praktyki wynika, że najczęściej małoletnie dzieci dziedziczą wskutek odrzucenia spadku przez swoich rodziców, zatem w znakomitej ilości przypadków zmiana wywoła tylko pozytywny skutek.

Zmiana ustawy wejdzie w życie 15 listopada 2023 roku.

Sprawy spadkowe są trudne i często obarczone emocjami, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca. W internecie jest też masa artykułów wprowadzających w błąd – pisanych często na zlecenie przez osoby bez wykształcenia prawniczego. Dlatego lepiej udać się po wiarygodną poradę do adwokata.

 

Więcej o dziedziczeniu ustawowym nieruchomości link

Kancelaria Adwokacka adwokat Ewelina Witkowska – Kowalczuk

Tel. 507 823 331

Podziel się z innymi

Komentarz “Kolejna ważna zmiana – odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

  • W artykule jest mowa o tym że w przypadku gdy drugi rodzic ma władze rodzicielska to wymagana jest jego zgoda. A co w sutuacji gdy 2 rodzic nie posiada władzy rodzicielskiej ? Odrzuciłam
    Spadek po tacie u notariusza i teraz chce zrobić to w imieniu syna jednak notariusz powiedziała ze ona tego nie podejmie się bez zgody sadu pomimo ze moje siostry moga to zrobić w listopadzie u notariusza : wpierw one odrzucają i od razu robią to u notariusza w imieniu swoich dzieci a mi notariusz powiedziała ze musze mieć zgodę Sadu bo tylko ja jako matka posiadam władze. A przecież artykuł wyraźnie mówi ze o zgodę Sadu musze prosić w momencie gdyby ojciec dziecka posiadal takowa władze i nie wyraził by zgody na odrzucenie spadku a on władzy nie posiada wiec czy notariusz postępuje zgodnie z prawem omawiając mi odrzucenia spadku w imieniu dziecka i wysyłając mnie do Sadu wpierw po jego zgodę która ma być konkretnie na mnie wypisana ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 11 =