Droga konieczna? A co to jest?!

UF8O665J49Zawsze się zastanawiałam, kto wpadł na tak przewrotny pomysł co do nazwy tej służebności gruntowej, z jednej strony nazwa ta wydaje się logiczna, z drugiej dla laików „droga konieczna” właściwie nic nie mówi (raz usłyszałam nawet stwierdzenie: „to chyba jakaś odległość do pokonania…”).

Czym zatem jest droga konieczna?

Droga konieczna jest to ograniczone prawo rzeczowe, służebność gruntowa (i wszystko jasne!:)) Jest to możliwość przejazdu przez cudzą nieruchomość ustanawiana w sytuacji, gdy nasza nieruchomość nie ma ODPOWIEDNIEGO dostępu do drogi publicznej (gminnej, powiatowej, wojewódzkiej, krajowej) lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarczych (np. stodoły, ale także silosu, instalacji przemysłowych, oczyszczalni ścieków).

Wyobraźmy sobie sytuację, że dzielimy jedną nieruchomość na dwie mniejsze (A i B). Wskutek podziału jedna z nowopowstałych nieruchomości (A) nie ma dostępu do drogi gminnej. Taki stan rzeczy prowadzi do konieczności przeprowadzenia przez drugą z nowopowstałych nieruchomości (B) tzw. drogi koniecznej, aby umożliwić właścicielowi nieruchomości A możliwość prawidłowego realizowania jego uprawnień związanych z prawem własności nieruchomości.

DROGA KONIECZNA

A- nieruchomość władnąca

B- nieruchomość obciążona

[dropshadowbox align=”none” effect=”raised” width=”auto” height=”” background_color=”#cdedc1″ border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Droga konieczna co do zasady jest ustanawiana za wynagrodzeniem. W postępowaniu sądowym sąd jest zobligowany ustalić stosowne wynagrodzenie (jednorazowe lub okresowe), chyba że właściciel nieruchomości obciążonej zrzeknie się wynagrodzenia. [/dropshadowbox]

Podziel się z innymi

Komentarz “Droga konieczna? A co to jest?!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =