Zmiany w dziedziczeniu – ograniczenie kręgu spadkobierców

Prezydent Andrzej Duda w dniu 4 sierpnia 2023 r. podpisał Ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą trzech istotnych aspektów spadkowych.

Jednym z nich jest ograniczenie kręgu spadkobierców ustawowych w trzeciej grupie. W praktyce, kiedy regulujemy prawa własności nieruchomości, jest to zmiana niezwykle istotna. Skróci to ustalanie spadkobierców ustawowych. Aktualnie poszukując spadkobierców sięgaliśmy do dalekich krewnych. Osoby te, jak można sobie wyobrazić, często nie miały nawet pojęcia po kim dziedziczą.

Aktualna zmiana doprowadzi do ograniczenia kręgu spadkobierców ustawowych. W sytuacji dojścia do dziedziczenia zstępnych dziadków, którzy nie dożyli otwarcia spadku – ogranicza się dziedziczenie do dzieci tych dziadków. Oznacza to ograniczenie kręgu spadkobierców przez eliminację rodzeństwa rodziców spadkodawcy, oraz dzieci tego rodzeństwa, czyli rodzeństwa ciotecznego lub stryjecznego spadkodawcy. Wyłączeni od dziedziczenia zostaną natomiast dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsi krewni.

W braku dzieci i wnuków tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym
dziadkom w częściach równych.

W braku spadkobierców ustawowych z kręgu rodziny, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli natomiast spadkodawca nie miał ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, lub nie da się go ustalić, to spadek przypada Skarbowi Państwa.

Zmiany wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia tekstu ustawy.

Ustalenie kręgu spadkobierców, a następnie właściwe oznaczenie udziałów spadkowych jest skomplikowane i często prowadzi do pomyłek. Te kwestie rzutują na ustalanie prawa własności nieruchomości.  Zapraszam do skorzystania z naszych usług.

Więcej o dziedziczeniu ustawowym nieruchomości link

Kancelaria Adwokacka adwokat Ewelina Witkowska – Kowalczuk

Tel. 507 823 331

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 7 =