Droga konieczna ciekawostki i pytania

K76O3AV7WHDrogę konieczną można ustanowić na prawie użytkowania wieczystego albo na rzecz użytkownika wieczystego (uchwała SN z 22 października 1968 roku, III CZP 98/68)

Droga konieczna nie może być ustanowiona na nieruchomości podzielonej do korzystania między współwłaścicielami (quoad usum). Ten stosunek prawny może być ustanowiony wyłącznie pomiędzy właścicelami różnych nieruchomości.

pytania:

  • Co stanie się z drogą konieczną jeżeli zmieni się właściciel działki przez którą mam ustanowioną drogę konieczną?

odp: nic się nie stanie. Droga konieczna jest ograniczonym prawem rzeczowym, związanym z konkretną nieruchomością i jest skuteczne przeciwko każdoczesnemu właścicielowi/ współwłaścicielom.

  • Na mojej nieruchomości jest ustanowiona droga w miejscu, gdzie chciałbym rozbudować budynek, czy mogę coś z tym zrobić?

odp: Można żądać za wynagrodzeniem zmiany sposobu wykonywania służebności, ale tylko z ważnej przyczyny gospodarczej i o tyle, o ile zmiana nie przyniesie uszczerbku dla nieruchomości władnącej.

  • Mój sąsiad chce otrzymywać wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej w zbożu, czy istnieje możliwość ustanowienia takiego wynagrodzenia?

odp. jak najbardziej! Wynagrodzenie może być ustalone w formie pieniężnej (określona kwota pieniężna) lub niepieniężnej (np. świadczenie usług, określona ilość zboża).

 

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − czternaście =