Droga konieczna ciekawostki i pytania

K76O3AV7WHDrogę konieczną można ustanowić na prawie użytkowania wieczystego albo na rzecz użytkownika wieczystego (uchwała SN z 22 października 1968 roku, III CZP 98/68)

Droga konieczna nie może być ustanowiona na nieruchomości podzielonej do korzystania między współwłaścicielami (quoad usum). Ten stosunek prawny może być ustanowiony wyłącznie pomiędzy właścicelami różnych nieruchomości.

pytania:

  • Co stanie się z drogą konieczną jeżeli zmieni się właściciel działki przez którą mam ustanowioną drogę konieczną?

odp: nic się nie stanie. Droga konieczna jest ograniczonym prawem rzeczowym, związanym z konkretną nieruchomością i jest skuteczne przeciwko każdoczesnemu właścicielowi/ współwłaścicielom.

  • Na mojej nieruchomości jest ustanowiona droga w miejscu, gdzie chciałbym rozbudować budynek, czy mogę coś z tym zrobić?

odp: Można żądać za wynagrodzeniem zmiany sposobu wykonywania służebności, ale tylko z ważnej przyczyny gospodarczej i o tyle, o ile zmiana nie przyniesie uszczerbku dla nieruchomości władnącej.

  • Mój sąsiad chce otrzymywać wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej w zbożu, czy istnieje możliwość ustanowienia takiego wynagrodzenia?

odp. jak najbardziej! Wynagrodzenie może być ustalone w formie pieniężnej (określona kwota pieniężna) lub niepieniężnej (np. świadczenie usług, określona ilość zboża).

UWAGA! Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, nie może być traktowany jako porada prawna, opinia prawna. Każda sprawa jest inna i przed podjęciem działań prawnych, zaleca się konsultację z adwokatem, który uwzględni wszystkie indywidualne okoliczności danej sprawy.

UWAGA 2! Informacje i stan prawny opisany w artykule są aktualne na dzień jego sporządzenia.

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + dziewięć =