Mamy działkę, budujemy dom! Od czego zacząć? Przede wszystkim od sprawdzenia, czy nasza działka objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie, musimy wystąpić o warunki zabudowy.
Czym są warunki zabudowy?
Warunki zabudowy są decyzją wydawaną przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Określają wytyczne i parametry jakie musi spełniać budynek jaki chcemy wybudować na gruncie, określają zagospodarowanie terenu. Warunki zabudowy pozwalają utrzymać ład i porządek przestrzenny.
Dla zachowania ładu urbanistycznego ustawodawca tworzy zasadę tzw. dobrego sąsiedztwa, która determinuje konieczność dostosowania nowej zabudowy do stanu zastanego, do cech i parametrów urbanistycznych i architektonicznych dotychczasowej zabudowy okolicznych terenów.
Szczegóły na temat wniosku o warunkach zabudowy dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/decyzja-o-warunkach-zabudowy-decyzja-wz
Co zawierają warunki zabudowy?
Warunki zabudowy ustalają wytyczne jakie musi spełniać budynek, tak żeby nie zaburzać równowagi urbanistycznej.
Zawierają m. in. takie informacje jak:
1) linii zabudowy (przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich)
2) wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu;
3) szerokości elewacji frontowej (średniej szerokości elewacji frontowych istniejącej zabudowy na działkach w obszarze analizowanym, z tolerancją do 20%)
4) wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki;
5) geometrii dachu (kąta nachylenia, wysokości kalenicy i układu połaci dachowych).
Warunki uzyskania decyzji:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Dla celów ustalenia zabudowy sąsiedniej urbaniści dokonują tzw. analizy urbanizacyjnej i badają zabudowę sąsiedztwa pod kontem wytycznych jakie winna spełniać nowa zabudowa oraz elementy wspomniane wcześniej.
2) teren ma dostęp do drogi publicznej (np. przez udział w drodze wewnętrznej, ustanowioną służebność przejścia i przejazdu, drogi koniecznej)
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego (wymagane promesy)
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne (decyzji o wyłączeniu z produkcji nie wymagają użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego zaliczone do klas IV-VI)
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
W celu uzyskania decyzji, bądź zaskarżenia niekorzystnej decyzji warto poprosić o pomoc adwokata. Zachęcam do skorzystania z moich usług.
adw. Ewelina Witkowska-Kowalczuk
tel. 507 823 331
UWAGA! Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, nie może być traktowany jako porada prawna, opinia prawna. Każda sprawa jest inna i przed podjęciem działań prawnych, zaleca się konsultację z adwokatem, który uwzględni wszystkie indywidualne okoliczności danej sprawy.
UWAGA 2! Informacje i stan prawny opisany w artykule są aktualne na dzień jego sporządzenia.