Czy muszę we wniosku o ustanowienie drogi koniecznej wskazać sposób przeprowadzenia drogi?

XDMB0IC7TX

Co do zasady nie, ale…

Na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek podawania dokładnie sprecyzowanego żądania co do tego, w jaki sposób i przez czyje nieruchomości powinna być przeprowadzona droga konieczna, ale wnioskodawca powinien zasugerować sądowi, w jaki sposób jego zdaniem ta droga ma przebiegać.

W toku postępowania sąd powinien przeprowadzić dowód z oględzin, tj. obejrzeć nieruchomość i ustalić jaki sposób przeprowadzenia drogi koniecznej będzie najmniej obciążającym sąsiednią nieruchomość/ nieruchomości.

[dropshadowbox align=”none” effect=”raised” width=”auto” height=”” background_color=”#e3f3df” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]We wniosku należy podać właścicieli wszystkich nieruchomości, przez które mogłaby prowadzić droga konieczna. Sąd może wytyczyć drogę konieczną przez nieruchomość właściciela, przeciwko któremu żądanie wniosku nie było skierowane, jednakże tylko po wezwaniu go do wzięcia udziału w postępowaniu.[/dropshadowbox]

To sąd, po przeprowadzeniu dowodów, wybierze najbardziej optymalny wariant wyboru drogi koniecznej, co oznacza że wskazany przez nas sposób może być potraktowany jako jedna z opcji, która nie wiąże sądu.

UWAGA! Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, nie może być traktowany jako porada prawna, opinia prawna. Każda sprawa jest inna i przed podjęciem działań prawnych, zaleca się konsultację z adwokatem, który uwzględni wszystkie indywidualne okoliczności danej sprawy.

UWAGA 2! Informacje i stan prawny opisany w artykule są aktualne na dzień jego sporządzenia.

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =